а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леден

ледениот
Вид збор: Придавка
1. Што е од лед.
Англиски: icy Албански: i akullt, akulli
Примери:
ледени скулптури
2. Што е многу студен.
Англиски: icy Албански: i ftoht
Употреба: Преносно значење
Примери:
леден чај
леден сок
3. Што е воздржан во чувствата, што не ги покажува чувствата.
Англиски: restrained Албански: i ftoht
Употреба: Преносно значење
Примери:
Имаше леден израз на лицето.
4. Што е рамнодушен.
Англиски: insensitive Албански: i ftoht
Употреба: Преносно значење
Примери:
леден поглед
Изведенки
1. ледено прил.
Пример: Ледено гледаше во нас.
2. леденост ж.
3. ледно прил.
4. ледност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи