а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легура

мн. легури
Вид збор: Именка, женски род
Материја, смеса од два или повеќе метали, која се добива најчесто со топење.
Англиски: alloy Германски: Legierung
Употреба: Хемија
Примери:
Оловни легури.
Легура на калај со цинк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи