а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легија

мн. легии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15500
1. Поголема воена единица кај старите Римјани.
Англиски: legion Албански: legjion
Употреба: Историја
Примери:
Оттука врвеле римските легии.
2. Назив за различни воени единици во различни периоди.
Англиски: legion Албански: legjion
Употреба: Воен термин
Изрази
Легија на странци - француски трупи составени од политички бегалци, авантуристи и поранешни затвореници од различни земји, под команда на француски офицери.
Легија на честа - француско одликување за воени и цивилни заслуги.