а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легитимира

легитимираат; легитимирајќи; легитимиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13378
1. Изврши, извршува проверка на нечија легитимација.
Англиски: identify Албански: legjitimoj
Употреба: Правда
Примери:
Полицаецот го легитимира возачот.
2. (се легитимира) Покаже, покажува легитимација.
Англиски: show identification Албански: legjtimohem
Примери:
На влезот во објектот се легитимиравме.
3. (се легитимира) Се претстави, се претставува, се потврди, се потврдува во некое својство, во нешто.
Англиски: prove Албански: legjitimohem, vërtetoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се легитимира како добар познавач на своето време.
Изведенки
легитимирање ср.
глаг. им.