а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легитимен

легитимни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14130
1. Што е во согласност со законот, законски, законит.
Англиски: legitimate
Употреба: Правда
Примери:
легитимен претставник
2. Што е оправдан, што има законска основа.
Англиски: legitimate
Примери:
легитимно барање
Изведенки
легитимност ж.