а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легионер

мн. легионери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29920
1. Војник во староримска легија.
Англиски: legionnaire Албански: legjionar
Употреба: Историја
2. Војник во легијата на странци.
Англиски: legionnaire Албански: legjionar
Употреба: Воен термин
Изведенки
легионерски прид.
легионерскиот