а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легендарен

легендарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7706
1. Што е опишуван во легенди.
Англиски: legendary
Примери:
Легендарен јунак.
2. Што има многу големо значење, што ќе остане во историјата, што ќе се овековечи.
Англиски: legendary
Употреба: Преносно значење
Изведенки
легендарност ж.