а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легач

мн. легачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52310
Тој што е мрзлив, безделник.
Англиски: lazybones, idler
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите сте легачи и арамолепци!
Изведенки
легачка ж.
мн. легачки