а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легат

мн. легати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42716
1. Пратеник кај старите Римјани.
Англиски: legate Албански: legat, deputet te Romakët e lashtë
Употреба: Историја
2. Претставник на папата во католичката црква.