а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легало

мн. легала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10241
1. Место каде што пладнува летно време стока, најчесто овци и говеда.
Албански: stan
2. Место каде што лежат животни.
Англиски: den Албански: strofkë
3. гнездо, седело
Англиски: nest Албански: çerdhe
4. легло, постела
Англиски: mattress Албански: shtrat
Изрази
Го најде/фати на легалото - го фати неспремен.