а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легализира

легализираат; легализирајќи; легализиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26244
1. Направи нешто да биде легално.
Англиски: legalize Албански: legalizoj
Примери:
Тој ја легализира својата продавница.
2. (се легализира) Стане легален, почне легално да работи.
Англиски: legalize Албански: legalizohet
Примери:
Земјиштето може да се легализира.
Изведенки
легализирање ср.
легализирањето
(глаг. им.) легализација