а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легален

легални
Вид збор: Придавка
Ранг: 11396
Што е во согласност со законот, што е дозволен.
Англиски: legal
Употреба: Правда
Примери:
Легална организација.
Легален наследник.
Изведенки
1. легално прил.
Пример: Работи легално.
2. легалност ж.