а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

левучар

мн. левучари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14490
Тој што пишува и работи со левата рака.
Англиски: left-hander
Изведенки
1. левучарка ж.
мн. левучарки
2. левучарски прид.
левучарскиот