а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

левтерен

левтерни
Вид збор: Придавка
1. Што е без напор, без напрегање, без сила, лесен, лесничок.
Англиски: easy
Употреба: Разговорно
Примери:
левтерен однос
2. настран, изопачен
Англиски: queer
Употреба: Разговорно
Примери:
Малку е левтерен.
Изведенки
левтерно прил.
Пример: Левтерно ја разгледа жалбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи