а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

левичар

мн. левичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21044
Приврзаник на левицата.
Англиски: leftist
Употреба: Политика , Преносно значење
Изведенки
1. левичарка ж.
мн. левичарки
2. левичарски прид.
левичарскиот
Пример: Левичарски партии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК