а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

левица

мн. левици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14585
1. левата рака
Англиски: left hand Албански: e majta
Употреба: Анатомија
Примери:
Имаше сабја во десницата и нож во левицата.
2. Политичка страна на парламент што е полиберална, порадикална од другите, што се залага за општествени промени во полза на пошироките слоеви од народот.
Англиски: left Албански: e Majta
Употреба: Политика
Примери:
револуционерна левица