а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

левак

мн. леваци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што пишува и работи со левата рака.
Англиски: left-hander Албански: sollak, mëngjarash
2. Вол спрегнат од левата страна.
Албански: kai i vendosur nga ana e majt
3. Воденички камен што се врти налево.
Албански: gur mulliri në të majt
Изведенки
левачки прид.
левачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи