а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебед

мн. лебеди
Вид збор: Именка, машки род
Бела, црна или сива пловна птица со долг врат, со жолт или со црн клун; живее во парови.
Латински: Cygnus Англиски: swan
Употреба: Зоологија
Примери:
Јато бели лебеди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи