а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебедов

лебедови
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа, што се однесува на лебед.
Англиски: swan
Примери:
Лебедови крилја.
Лебедово езеро.
Изрази
Лебедова песна - последна творба со врвна вредност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи