а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебедица

Види и: лебед (м.)
мн. лебедици
Вид збор: Именка, женски род
женка на лебедот
Англиски: swan
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи