а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебарница

мн. лебарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Продавница за леб.
Англиски: bakery Албански: furrë
Употреба: Гастрономија
2. пекарница
Англиски: bakery Албански: furrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пред две години отвори своја лебарница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи