а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебарка

мн. лебарки
Вид збор: Именка, женски род
Вид црн, крупен инсект што бега од светлина и излегува ноќе, а се храни со отпадоци од храна.
Латински: Blatta orientalis Англиски: cockroach
Употреба: Зоологија
Примери:
Собата беше неуредна и полна со лебарки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи