а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леар

мн. леари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32363
Тој што работи во леарница, тој што лее.
Англиски: founder
Употреба: Технологија
Примери:
Во војната работеше како леар на бомби.
Изведенки
леарски прид.
леарскиот