а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Занает, професија на леарот.
Англиски: casting
Употреба: Технологија
Примери:
Долги години се занимаваше со леарство.