а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лајтмотив

мн. лајтмотиви
Вид збор: Именка, машки род
1. Основен мотив што се повторува во музичко дело, тема.
Англиски: leitmotiv Германски: Leitmotiv Албански: lajtmotiv
Употреба: Музика и танц
2. Основна идеја, раководна мисла.
Англиски: leitmotiv Германски: Leitmotiv Албански: lajtmotiv
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова се провлекува како лајтмотив низ целиот роман.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи