а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лајсна

мн. лајсни
Вид збор: Именка, женски род
Долга, тесна дрвена, метална или пластична летвичка со која cе покриваат или се спојуваат рабови од нешто.
Англиски: lath Германски: Leiste
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Останаа уште лајсните да се исковаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи