а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лајно

мн. лајна
Вид збор: Именка, среден род
1. измет
Англиски: shit Албански: ndyrsirë, mut
Употреба: Вулгарно
Примери:
Згазна во лајно.
2. Навредлив израз за човек.
Албански: ndyrsirë, mut
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Лајно невоспитано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи