а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лајкучка

мн. лајкучки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33438
1. боливач, камилица
Англиски: camomile Албански: kamomilë, luleqeni
Употреба: Ботаника
2. Жена што се кара или што озборува.
Англиски: slanderer Албански: lehëse
Употреба: Разговорно