а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лајач

мн. лајачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53732
1. Тој што вика, се кара.
Албански: lehës
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Лајачот не престана да вика уште цел час.
2. Тој што озборува, што шири невистини.
Албански: lehës, llafazan
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Лајачите едвај ја дочекаа веста.
Изведенки
лајачка ж.
мн. лајачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК