а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лачи

лачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12949
1. Произведува и испушта некаква материја или енергија.
Англиски: excrete Албански: tajit, sekreton
Примери:
Плунката ја лачат три пара плункови жлезди.
Надбубрежната жлезда лачи адреналин.
Лачи едно беспрекорно идилично расположение кое ѕемне од љубов.
2. Одвојува едно од друго.
Англиски: separate Албански: ndaj, separon
Примери:
Овчарите ги лачат јагнињата од молзниците во мај.
Виното го лачат од комињето по четириесет дена.
Денес ќе лачиме тутун.
3. Треби, кине вторични ластари за да не му ја земат силата на растението.
Англиски: gather Албански: dlir, qëroj
Примери:
Утре ќе го лачиме лозјето.
Изведенки
лачење ср.
глаг. им.