а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лачевина

мн. лачевини
Вид збор: Именка, женски род
Материја што ја создава орган или жлезда.
Англиски: secretion
Употреба: Анатомија
Примери:
лачевина од рана