а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лафоса

(се) лафосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се изназборува, многу се наприкаже.
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. лафосува несв.
(cе) лафосуваат
2. лафосување ср.
глаг. им.