а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лафи

лафат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22053
1. зборува
Англиски: speak Албански: flet, llafos
Употреба: Разговорно
Примери:
Не го разбирам што лафи.
2. разговара
Англиски: talk Албански: bisedon, llafos
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се лафи така со везири.
Изведенки
лафење ср.
глаг. им.