а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лауреат

мн. лауреати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34560
1. Поет награден со лаворов венец.
Англиски: laureate Албански: laureat
Примери:
Годинешниот лауреат одржа говор.
2. Добитник на највисока награда или на највисоко признание.
Англиски: laureate Албански: laureat
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК