а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латица

мн. латици
Вид збор: Именка, женски род
Парче ткаенина со кое се закрпува скината облека.
Англиски: patch
Примери:
Му соши латици на колената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи