а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латифундија

мн. латифундии
Вид збор: Именка, женски род
голем земјиштен имот
Употреба: Историја
Примери:
Достапноста на платена работа се намалила поради зголемената употреба на странски робови и зголемувањето на латифундијата.