а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латинче

мн. латинчиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид декоративно растение, со жолти крупни цветови и широки листови.
Латински: Tropaeolum majus Англиски: indian cress Албански: lloj lule, purqark
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи