а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латински

латинска
Вид збор: Придавка
Ранг: 3145
Што е во врска со Рим или Римската Империја.
Англиски: latin
Употреба: Историја
Примери:
латински јазик
латинско писмо
латински имиња
Латинска Америка