а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латинист

мн. латинисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по латински јазик, книжевност и култура.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Латинистите се един вид лингвистички медиуми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи