а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латентен

латентниот
Вид збор: Придавка
Што не се гледа, што е прикриен, таен.
Англиски: latent
Примери:
латентна опасност
латентна мисла
Изведенки
1. латентно прил.
Пример: Латентно, но сепак постои.
2. латентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи