а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

латвица

мн. латвици
Вид збор: Именка, женски род
Земјен сад, грне со рачка од горе или ќуп со широко грло.
Англиски: clay jug
Примери:
Ја стави пред него латвицата со гравот.
Изведенки
1. латвиче ср.
мн. латвичиња
дем. и хип.
2. латвичка ж.
мн. латвички
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи