а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласцивен

ласцивниот
Вид збор: Придавка
Што е похотен, развратен.
Англиски: lascivious
Примери:
Ласцивни желби.
Ласцивна приказна.
Изведенки
ласцивно прил.
Пример: Тие се однесувале ласцивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи