а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ластунка

мн. ластунки
Вид збор: Именка, женски род
Издолжено стебло на растение што лази (лубеница, диња, тиква).
Англиски: creeper Албански: lastar
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи