а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ластегарка

мн. ластегарки
Вид збор: Именка, женски род
1. прачка, гранка
Англиски: rod Албански: shkop, degë
2. Стап со чатал на едниот крај што се користи за товарење и растоварување на домашни животни.
Албански: shkop me krabë
Примери:
Стариот тропкаше со ластегарката по каменливото патче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи