а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ластар

мн. ластари
Вид збор: Именка, машки род
1. Млада гранка на винова лоза.
Англиски: grapevine shoot Албански: lastar, njomëz
Употреба: Ботаника
Примери:
Лозата пушташе нови ластари.
2. Младо растение.
Англиски: young plant Албански: njomëz
Употреба: Ботаника
Примери:
Дренов ластар.
3. Млад потомок.
Англиски: offspring Албански: filiz
Употреба: Преносно значење
Изведенки
ластарче ср.
мн. ластарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи