а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласо

мн. ласа
Вид збор: Именка, среден род
Јаже со јамка на едниот крај со кое се фаќаат коњи, бикови и други домашни животни, карактеристично за американскиот континент.
Англиски: lasso
Примери:
Знаеше добро да фрла ласо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи