а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласкоти

ласкотат
Вид збор: Глагол, несвршен
блеска, светка
Англиски: shine
Примери:
Водата ласкотеше на сончевата светлина.
Изведенки
ласкотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи