а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласкотен

ласкотниот
Вид збор: Придавка
блескав, светкав
Англиски: shiny
Примери:
Ласкотен меч.
Ласкотно сонце.
Изведенки
ласкотно прил.
Пример: Ласкотно ѕвонлив глас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи