а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласка

ласкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се додворува некому, дава некому комплименти за да го придобие.
Англиски: flatter Албански: lajkatoj
Примери:
Вие ѝ ласкате на мојата суета.
2. (само 3. л.) Годи некому, поволно, пријатно е за некого.
Албански: lajkatoj
Примери:
Тогаш неговото однесување ни ласкаше, но сега поинаку го гледаме.
3. Прави нешто да блеска, да сјае.
Албански: zbukuroj
Примери:
Ги ласка чевлите.
4. блеска
Англиски: shine Албански: shndrit
Примери:
Сонцето силно ласкаше уште од изутрина.
Изведенки
ласкање ср.
мн. ласкања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи