а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ласкав

ласкавиот
Вид збор: Придавка
1. Што има особина да ласка.
Англиски: flattering
Примери:
ласкави зборови
2. блескав
Англиски: shiny
Примери:
ласкаво сонце
Изведенки
1. ласкаво прил.
Пример: Ласкаво се насмевнуваше.
2. ласкавост ж.
Пример: Неговата ласкавост не остана незабележена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи